Telefonia IP w planie E4 w ramach usługi Office 365? Co i jak?


Pojawia się sporo pytań odnośnie planu E4 w usłudze Office 365. Czy jak kupię E4 to w ramach Lync Online będę mógł dzwonić na dowolne telefony? Czy będę mógł przypisać numer telefonu użytkownikowi?

Jeśli zastanowimy się nad pytaniem pierwszym odnośnie dzwonienia z komunikatora Lync na dowolne telefony, przykładowo wdzwonienie telefonu komórkowego kolegi do konferencji to odpowiedź brzmi – NIE DA SIĘ NATYWNIE – w ramach Lync Online Plan 1 czy Lync Online Plan 2. Sama usługa Lync Online nie posiada silnika telefonii w chmurze (w Europie), więc nie mamy SBC w datacenter, które terminuje SIP trunking, E1, czy po prostu ma styk z backbonem telefonicznym. Podsumowując: użytkownikowi w chmurze posiadający plany E1, E3, E4, bez instalacji lokalnej infrastruktury Lync nie może wydzwonić z komunikatora na telefony stacjonarne, czy komórkowe.

A co z numerami wdzwanianymi przypisywanymi do mostka konferencyjnego w chmurze (Lync Online), czyli w wysłanym zaproszeniu doklejamy numer telefonu z PINem do wdzwonienia? Da się korzystając tylko z Lynca w dowolnych planach E1, E3, czy E4. Funkcja nazywa się Audio Conferencing Provider i wymaga zakupu dodatkowej usługi od 3rd party providera. W Polsce taką usługę można zakupić od firm PGi lub Intercall, gdzie kupujemy pulę numerów, które możemy przypisać do użytkownika lub mostka dial-in w konfiguracji Lync Online. Więcej na temat ACP:

Jak skonfigurować ACP w Office 365? http://office.microsoft.com/en-us/office365-suite-help/set-up-dial-in-conferencing-so-people-can-join-meetings-by-phone-HA102837603.aspx

Jak to wygląda w zaproszeniu na spotkanie?

acp

Testowałem rozwiązania PGi i InterCall działają bardzo dobrze, można zakupić różne numery per lokalizacje na świecie. Opłata parę euro w skali miesiąca.

Taki scenariusz zadziała w momencie, kiedy wdrożymy lokalną infrastrukturę telefonii IP Lync, czyli użytkownicy wymagający telefonii będą posiadali konta hostowane na serwerach on-premisowych Lync. Więc pozostaje pytanie, co otrzymujemy w ramach planu E4 w Office 365:

 • Zapewnione są wszystkie CALe dostępowe do serwera (Standard + Enterprise + Plus) dla użytkownika oraz pełen gruby komunikator Lync w ramach Office Pro Plus 2013. Nabywamy prawo do wykorzystania tych licencji CAL w ramach lokalnej infrastruktury, więc wszystkie usługi poza Lync są po stronie chmury publicznej Microsoft, a Lync Server 2013 mamy lokalnie.
 • Wymagany jest zakup serwera Lync dla środowiska lokalnego. Licencjonowane są tylko serwery Lync Front-End, potrzeby jest system operacyjny pod Lync Front-End, jak i Lync Edge.
 • Jeśli chcemy mieć rolę monitoringu oraz centralnej archiwizacji to musimy mieć SQL (dedykowany lub już obecny w środowisku). To oczywiście jest związane z zakupem SQLa.
 • Wymagane jest postawienie lokalnego serwera Lync (Front-End + Edge) oraz elementu, który będzie bramą głosową terminującą cały ruch SIP do Lync. Można wykorzystać obecną centralę telefoniczną, aby przekierować ruch do serwera Lync, czyli infrastruktura telefoniczna pozostaje nienaruszona, połączenia do danej puli numerów są przeroutowane przez obecną centralkę do Lync Server za pomocą interfesju IP. Wymaga to sprawdzenia, czy obecna centrala telefoniczna może przekazać ruch dalej do serwera Lync po interfejsie IP (SIP). Infrastruktura może wyglądać następująco (tutaj przykład najprostszy, czyli opcja architektury Standard, a nie Enterprise Pool:
 • Lync Edge – publikacja usług Lync na zewnątrz (mobility + spotkania na zewnątrz);
 • Lync Front-End Standard – trzyma wszystkie usługi Lync na jednym serwerze Lync;
 • (opcjonalnie) SQL (pełny od 2008 R2 w górę) – potrzebny, jeśli chcemy mieć rolę monitoringu środowiska oraz archiwizacji centralnej.
 • Office Web Apps Server – darmowe komponenty, które trzeba zainstalować na serwerze Windows 2008 R2++. Komponenty OWA służą do renderowania prezentacji i dokumentów Office dla spotkań Lync.
 • Całą komunikację telefoniczną ze świata zewnętrznego  terminuje obecna centrala telefoniczna. Przeniesione numery do Lync są przekazywane po SIP trunk pomiędzy obecną centralą, a serwerem Lync (rola mediation).
 • Możliwość zbudowania wspólnego planu numeracyjnego, zbudowanie IVR po stronie Lynca, możliwość konfiguracji hunt-group, możliwość zrealizowania Contact Center.

Architektura Standard Pool – routing za pomocą obecnej centrali, nie będzie wymagany zakup bramki głosowej:

Drawing1

Jeśli obecna centrala nie posiada możliwości zestawienia współistnienia pomiędzy systemami za pomocą SIP trunk, to można dołożyć bramkę IP, która to zrobi. Przykładowo:

Drawing1 - Copy

Wdrożenie telefonii IP lokalnie oznacza przełączenie wszystkich kont w tryb on-premise. Nie będzie wymagane ACP dla Lync Online, ponieważ lokalny serwer Lync będzie realizował taką funkcje.

Konfiguracja sieci po Lync Server?

Rekomendowany jest dedykowany VLAN typu Voice, w którym będzie transmitowana komunikacja Audio oraz wideo, co pozwoli zagwarantować odporność przed degradacją łączy z VLAN data.

Rekomendowane jest uruchomienie mechanizmów Quality of Service (QoS) w sieci lokalnej oraz pomiędzy lokalizacjami, aby zagwarantować odpowiedni priorytet dla ruchu audio i wideo.

Rekomendowane jest włączenie tagowania ruchu z aplikacji Lync i zdefiniowanie odpowiedniego DSCP w ramach Group Policy.

Wymagania sieciowe:

Materiały z zakresu Lync Server 2013 (Voice):

Materiały na temat bram głosowych dla Lync (IP Gateway):

Bramki głosowe dla Lync są opcjonalne, żeby zagwarantować połączenie ze światem zewnętrznym. Dostępnych jest wiele bram głosowych z interfejsami PRI, BRI, PRA, FSX, itd. Dzięki bramie mamy możliwość dowolnych integracji, przykładowo:

 • Bramka terminuje nam łącze E1 i robi translację/przesyła ruch do Lync Server, czyli przykładowo połączenia przychodzące na numery E.164 Będą odpowiednio wysyłane do użytkowników Lynca.
 • Bramka terminuje nam łącze E1 i robi translację/przesyła ruch do Lync Server i starej centrali PBX/IPPBX, czyli mówimy o powolnym przechodzeniu z telefonii stacjonarnej na Lync i współistnienie dwóch środowisk.
 • Brama terminuje nam SIP trunking i robi translację/przesyła ruch do Lync Server.
 • Bramka może mieć dodatkowe interfejsy FXS/FXO i pozwala podłączyć stare telefony analogowe i wykorzystać je jako telefony Lync.
 • Wsparcie dla integracji z dowolną inną technologią VoIP, czyli integracja po SIP.
 • Bramki mogą również mieć wbudowane mechanizmy SBA (Survivable Branch Appliance), czyli osadzony dedykowany serwer Lynca. Taką bramkę wdrażamy w oddziale zdalnym, w momencie padnięcia łącza, wszyscy użytkownicy ze zdalnego sajtu rejestrują się w lokalnym SBA.

Hybrydowa architektura Lync?  Czy jest możliwe skonfigurowanie środowiska w ten sposób, że część użytkowników będzie w chmurze (Lync Online), a użytkownicy wymagający telefonii będą lokalnie?

Tak. Więcej informacji na ten tamat można znaleźć w artykułach bazy wiedzy TechNet:

Planning for Lync Server 2013 hybrid deployments: http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj205403.aspx

W skrócie, co jest potrzebne w architekturze hybrydowej:

 • DirSync
 • ADFS, czyli domena w O365 będzie federated, a nie managed
 • Lokalny serwer Lync Server 2013 lub Lync Server 2010 z CU March 2013.
 • Wymagany Edge i certyfikaty wystawione przez 3rd party trusted CA (certyfiakty wystawione przez lokalne CA do publikacji Lync nie zadziałają)
 • Odpowiednie rekordy w DNS dla federacji
 • Możliwa konfiguracja na współdzielonej domenie SIP pomiędzy organizacjami Lync
 • Odpowiednia konfiguracja Firewall/proxy/itd.: http://technet.microsoft.com/library/hh373144.aspx

Na koniec marketing, z czego składa się plan Office 365 E4:

 • Exchange Online Plan 2 – 50GB + nielimitowane archiwum online (In-Place Archive)
 • Lync Online Plan 2
 • SharePoint Online Plan 2 – zaawansowane funkcje Excel Services, Access Services, BCS, BI, workflowy, itd.
 • Office Online – office z poziomu przeglądarki web
 • Office Professional Plus 2013 (5 aktywacji per user)
 • OneDrive for Business – 1TB przestrzeni dyskowej

Lync Ignite: http://officeignitelabs.cloudguides.com/Lync%20Guides.htm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s