Exchange 2013 Preview dostępny do testowania! Co nowego?


Wiele produktów Microsoft w wersji „Preview” miało premierę w tym tygodniu…, począwszy od całej rodziny produktów Office (Sharepoint, Office 15), aż po Exchange 2013 Preview. Już od dłuższego czasu (wydanie pierwszej bety dla MVP) przyglądałem się nowej wersji Exchange 2013 i wersja Preview jest zdecydowanie ciekawsza od poprzedniej i nie chodzi tutaj o poprawienie interfejsu 😀 (osobiście jestem Metro entuzjastą).

Microsoft nie publikował informacji na temat nowości w wersji beta Exchange 2013, i pewnie dlatego większość przeżyje spory szoookkk, jak zobaczy artykuły poświęcone Exchange 2013 Server Roles lub Exchange 2013 Mail Flow, czy też Exchange 2013 System Requirements.

Pierwsza „gruba” zmiana to przede wszystkim nowa architektura rozwiązania, która zamknie się w trzech rolach: Client Access Server, Mailbox ServerEdge Transport Server (niestety nie jest dostępna w wersji Exchange 2013 Preview).

W nadchodzących dniach, tygodniach będę chciał napisać więcej o nowościach i architekturze nowego Exchange (wss.pl i ten blog), więc teraz tylko kilka zdań o rolach:

Serwery Client Access – jego rolą będzie akceptowanie połaczeń od klientów, uwierzytelnianie i przekierowanie (proxy) tego ruchu do back-endu, czyli serwerów Mailbox trzymających aktywną kopię bazy. Kilka serwerów Client Access będzie można grupować w ramach macierzy z rozkładem obciążenia (layer 4 load balancing). A Client Access array includes two different components: the Client Access service and the Front End Transport service.

Serwery Mailbox – tak jak w przypadku 2010/2007 odpowiedzialne za trzymanie bazy skrzynkowej i folderów publicznych. Serwery te będzie można groupować w klaster z database availability groups (DAG). Opócz tego Mailbox serwer będzie odpowiedzialny za / nowe podejście:

  • email address policies
  • records management i retention policies
  • ralizowanie multi-mailbox searcha
  • HA
  • Exchange 2013 Preview hostuje komponenty transportowe, Client Access i rolę Unified Messaging.
  • Store został przepisany od nowa, co ma usprawnić wydajność (IO)
  • Smart Search zastąpił Exchange 2010 multi-mailbox search (to zmiana na plus – zobaczymy w praktyce)
  • ewolucja DAGa!
Więcej ciekawostek o Mailbox Server w Exchange 2013 Preview, tutaj: http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj150491(v=exchg.150).
Zapytacie, co z Unified Messaging? Jest… W nowym modelu na serwerze Client Access działa usługa Microsoft Exchange Unified Messaging Call Router, która przekierowuje sesje Session Initialization Protocol (SIP) do serwera Mailbox. Na serwerze Mailbox działają obie usługi Microsoft Exchange Unified Messaging service i UM worker processes (wcześniej komponenty roli Unified Messaging). W przypadku mediów, mamy kanał (RTP) lub (SRTP) zestawiony bezpośrednio pomiędzy IP gateway lub IP Private Branch eXchange (PBX) do serwera Mailbox, który trzyma skrzynkę uzytkownika.
Co nowego w Exchange 2013 Preview (jakie ficzery)?
1. Architektura – Front-End array (protocol proxy) i Back-end cluster (ewolucja DAGa). Tutaj dojdzie nam Layer 4 Load Ballancing w opraciu o protokoły.
3. Zmiany w sposobie podłączenia Outlooka na rzecz RPC/HTTP.
5. Integracja z Sharepoint 2013 Preview:
10. Więcej znajdziecie pod następującym linkiem: http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj150540(v=exchg.150) i
Kilka cennych linków dla rozpoczynających przygodę z Exchange 2013: 
Warto również wspomnieć o wsparciu dla IPv6: http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg144561(v=exchg.150)

Pozostaje tylko pytanie, czy Microsoft zdąży ze wszystkim do wydania wersji RTM Exchange Server 2013 (czy będziemy musieli zaczekać do SP1)? Ja trzymam kciuki…

Inne linki:

Tony Redmond „Installing Exchange 2013 Preview”: http://www.windowsitpro.com/blog/tony-redmonds-exchange-unwashed-50/exchange-server/installing-exchange-2013-preview-143722

Tony Redmond „Exchange 2013 and Outlook 2013 preview versions debut”: http://www.windowsitpro.com/blog/tony-redmonds-exchange-unwashed-50/exchange-server/exchange-2013-outlook-preview-versions-debut-143715

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s