Lokalizacja roli Unified Messaging w Exchange 2010


Często spotykam się z pytaniami odnośnie lokalizacji roli Unified Messaging w Exchange Server 2010, a wpływem na wydaność serwera, czy też innych zainstalowanych ról w przypadku serwerów Exchange typu  „Multiple roles” (CAS/HT/Mailbox + dodanie do nich UM’a). Najczęściej pojawiają się pytania od klientów, którzy posiadają już serwery typu CAS/HT/Mailbox i chcieliby wdrożyć UM’a, żeby zrealizować funkcjonalność poczty głosowej. Mamy dwie możliwości:

1. Instalacja nowego serwera dobrze wyskalowanego pod UM’a jako dedykowany serwer

2. lub instalacja roli UM na istniejących serwerach CAS/HT/Mailbox.

„Według Microsoft: You can add the UM role to every server role except for the Edge Transport server role. Depending on the size of your environment, you can decide whether you want to deploy the UM role on a server that already hosts a role, or use a dedicated server to host theUM server role.”

W przypadku pierwszej, jak i tej drugiej opcji należy sobie zadać kilka pytań:

1. Ile serwerów UM będzie wymaganych w naszym środowisku do obsługi poczty głosowej? Oczywiście planowanie liczby serwerów jest uzależnione od kilku czynników jak: liczba jednoczesnych połączeń do serwera, liczba Voicemail Previews, które CPU mają obsłużyć. Obliczenia te możemy wykonać za pomocą kalkulatora Exchange, który podczas wyliczeń bazuje na wartościach średniej wielkości wiadomości 50k oraz średniej długości wiadomości głosowej 30 sekund.

2. Czy serwery typu „multiples roles” spełniają wymagania? Na pewno warto rozważyć uruchomienie kalkulatora Exchange, żeby wstępie to wyskalować i zobaczyć, czy obecne serwery spełniają wymagania instalacji roli Unified Messaging. W przypadku serwerów zwanych „multiple roles” można stawiać UMa wraz z innymi rolami, ale wymagania są dosyć spore: od 8 do 24 corów, minimum 8 GB RAM + 3-30MB/mailbox. Oczywiście w rekomendacjach Microsoft można znaleźć również informacje „Do not combine with other roles because audio quality can be affected” , że nie zalecają instalacji wraz z innymi rolami, ale nie jest to do końca prawdą, bo można to robić. Ważne jest, żeby rola/serwer UM była zlokalizowana najbliżej roli Mailbox z UM enabled users: „…Place Unified Messaging servers close to UM-enabled user Mailbox servers to ensure minimal latency”.

Jeśli rozważymy środowiska, które posiadają separację ról Exchange, powiedzmy: serwer EX1.domena.pl posiada rolę Mailbox, a serwer EX2.domena.pl posiada rolę CAS/HT, a klient nie chce kupić nowego serwera dydykowanego pod rolę Unified Messaging to najlepszym wyjściem (zgodnym z najlepszymi praktykami Microsoft) będzie instalacja UM’a na serwerze Mailbox.

Kilka faktów przydatnych przy planowaniu sprzętu spełniającego wymagania serwerów UM oraz odpowiedzeniu sobie na pytanie ile serwerów będzie wymaganych:

  • Procesor – rola UM wspiera do 12 corów. Według Microsoft best practices, należy rozważyć, że jedna wiadomość głosowa może być obsługiwana przez jeden rdzeń na minutę. „Use two processor sockets with four, six, or eight cores, each with voice mail preview or use one processor socket with four, six, or eight cores when not using voice mail preview.”
  • Każdy „dodatkowy język”  zainstalowany na serwerze UM ma wpływ na wykorzystanie pamięci oraz procesora z uwagi na przebudowywanie co 24 godziny „language library”.
  • Każdy serwer UM wspiera i może obsłużyć do 200 jednoczesnych połączeń (w standardowej konfiguracji jest to 100 połączeń).
  • Rekomendowane jest zainstalowanie dwóch serwerów UM, żeby zapewnić odporność na awarię.
  • 8 GB pamięci RAM jest rekomendowaną konfiguracją dla dedykowanego serwera UM. Więcej pamięci nie oznacza większych korzyści, choć UM będzie w stanie skonsumować więcej pamięci.
  • Jeśli nie wiemy (nie posiadamy informacji) jaka jest liczba jednoczesnych połączeń, możemy wstępnie obliczyć „oszacować” to na podstawie założenia:  1 procent wszystkich użytkowników organizacji jednocześnie wykona połączenie, czyli w przypadku 2000 użytkowników „UM-enabled” na pojedyńczym serwerze UM – wykonają oni 20 jednoczesnych połączeń w szczytowej godzinie.

 

Tu kilka ważnych rzeczy przy doborze lokalizacji roli UM jeśli integrujemy z centralkami IP PBX (Lync, Avaya, Cisco, i inne):

Jeśli mamy w sieci mechanizmy QoS (nie ma problemów z jakością łączy, czasem odpowiedzi), rekomenduje się instalowanie roli/serwera UM najbliżej roli Mailbox (z uwagi na minimalizowanie opóźnienia) i blisko IPPBX. W innym przypadku trzeba uważać na czas odpowiedzi 300ms, czy też zagwarantowaniem „pewnego opóźnia” w dostępie do serwera Mailbox.

Tak jak wspomniałem pojawia się zapis „Place Unified Messaging servers close to UM-enabled user Mailbox servers to ensure minimal latency”, ale nie oznacza to, że nie powinniśmy tego robić. Jest możliwa instalacja na serwerach z hostujących inne role Exchange (oprócz Edge :)) – i to działa bez problemów w środowisku produkcyjnym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s