Music-On-Hold w Lyncu 2010


Dziś postanowiłem odświeżyć temat MOHa (Music-on-Holda) dla użytkowników Lync Server 2010. Temat ostatnio mnie kilka razy wyprowadził z równowagi :).

Jedną z ciekawych funkcji jeśli mamy włączone Enterprise Voice  jest możliwość pozwolenia użytkownikowi wybrania muzyki, która zostanie odtworzona podczas wrzucenia kogoś na Hold. Nie jest to oczywiście standardowo uruchomiona opcja i nie wiem, czy ktoś będzie chciał na taką zmianę pozwolić użytkownikowi (do not trust anyone), ale się da „Play music on Hold” w Options/Ringtones and Sounds. Użytkownicy „no enabled for Enterprise Voice” nie zobaczą tej opcji, a osoby z włączonym Enterprise Voice standardowo zobaczą wyszarzone pole.

Na samym początku warto zaznaczyć jaki jest minus MOHa na Lyncu:

  • nie działa z Lync Phone Edition, czyli jeśli w rozmowie bierze udział CX600 IP Phone lub inny model to nie usłyszymy muzyki (cisza)!
  • nie sprawdziłem jak wygląda kwestia MOHa przy interoperability z innymi platformami po bezpośrednim SIP trunku (czyli CUCM, Avaya, itd.).

Żeby włączyć to ustawienie należy zmienić ustawienia Lync Client Policy w celu włączenia Music-on-Hold. W pierwszym kroku możemy podejrzeć ustawienia Global Client Policy:

Get-CSClientPolicy Global

Interesujący nas parameter to EnableClientMusicOnHold, który standardowo będzie ustawiony na FALSE. Musimy zmienić go na TRUE.

Set-CSClientPolicy Global -EnableClientMusicOnHold:$TRUE

Po przelogowaniu klienta opcja Play music on hold w opcjach Lync 2010 będzie dostępna. Standardowo wykorzystywany jest plik DefaultHold.wma, który znajduje się w lokalizacji:

C:Program Files (x86)Microsoft LyncMediaDefaultHold.wma.

Jeśli chcemy użyć nie standardowego MOHa plik musi spełniać następujące wymagania:

  • format WMA lub WAV
  • bit rate 192 kbps (chociaż tego nie jestem pewien).
Drugie wyjście z sytuacji (lepsze z punktu widzenia dużych korporacji) na ustawienie MOHa to globalna konfiguracja i zdefiniowanie pliku przez Administratora. W tym celu wykorzystamy parameter MusicOnHoldAudioFile w ustawieniach CSClientPolicy (http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg398300.aspx).

Set-CSClientPolicy -EnableClientMusicOnHold:$FALSE -MusicOnHoldAudioFile „C:Program FilesMicrosoft LyncMediaDefaultHold.wma”

Jeśli tak to skonfigurujemy użytkownik nie będzie mógł zmienić muzyki, jeśli chcielibyśmy mu na to pozwolić należy wyczyścić zawartość parametru MusicOnHoldAudioFile ustawiając go na wartość $NULL lub „”.

MusicOnHoldAudioFile description on TechNet:

http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg398300.aspx

MusicOnHoldAudioFile  Optional String Path to the audio file to be played when a caller is placed on hold. If a value is configured for this property, then music on hold will be enabled and users will not be allowed to disable the feature. If no value is configured for this property, then users can specify their own music-on-hold file, provided that EnableClientMusicOnHold is set to True.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s